novinky

Tady na té stránce už Vám nic neuteče, vždy aktuální informace ze světa kávy a naší pražírny :)

Automatický nebo pákový kávovar?

Automatický nebo pákový kávovar? To je otázka, která trápí mnoho milovníků kávy. Jaký typ kávovaru je ten pravý pro vás? Jaké jsou jejich klady a zápory? A jak se vůbec rozhodnout?


 

Představte si, že jste na křižovatce a máte dvě možnosti – cestu se světly a značkami, tedy automatickou, a divokou cestu plnou dobrodružství, tedy pákovou. Kterou z nich vyberete?

Pokud jste zarytý milovník kávy a chcete mít naprostý kontrolu nad jejím přípravem, sáhněte po pákovém kávovaru. Vaše káva bude dílem vašich vlastních rukou, právě takovou, jakou ji máte rádi. Pákový kávovar je jako divoký kůň, který vám umožní projevit svou kreativitu a dobrodružství. Ale pamatujte, že s pákovým kávovarem přichází i větší odpovědnost. Budete potřebovat čas na naučení se, jak ho správně používat, a také na jeho údržbu.

Na druhou stranu, když si představíte kávu jako ranní rituál, který by měl být rychlý a bez komplikací, pak je pro vás jako stvořený automatický kávovar. S automatickým kávovarem to je jako jízda na autopilotu. Stisknete pár tlačítek a káva je připravena dle vašich preferencí. Automatický kávovar je jako dobrý přítel, který vám usnadní život a dodá vám energii na začátek dne. Ale podobně jako u pákového kávovaru, i zde je třeba dbát na pravidelnou údržbu a čištění.

Při výběru kávovaru je důležité několik aspektů. V první řadě je to cena. Pákové kávovary jsou většinou levnější, zatímco automatické obvykle stojí více. Dalším faktorem je, jak často a pro kolik lidí budete kávu připravovat. Pokud jste jediný kávový nadšenec v domácnosti, může se vám vyplatit pákový kávovar. Ale pokud budete připravovat kávu pro více lidí, automatický kávovar vám ušetří čas a úsilí.

A poslední, ale neméně důležité, je místo, které máte k dispozici. Některé modely kávovarů jsou poměrně velké. 
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ kávovaru, mějte na paměti, že klíčem k dokonalému šálku kávy je vždy kvalitní káva a čistota kávovaru. Ať už jste na divoké cestě s pákovým kávovarem nebo na cestě s automatickým kávovarem se světly a značkami, vždy si užívejte každý doušek své oblíbené kávy.

O původu kávy - ETIOPIE

Etiopie je rodištěm kávy a stále tvoří 99% genetické rozmanitosti odrůd kávy. Tato široká škála odrůd ve spojení s vysokou nadmořskou výškou a pokročilými metodami zpracování vede k exotickým a komplexním chutím etiopské kávy od ovocných a květinových až po sladké a zemité.


Známkové třídění:

GR.1 - Nejvyšší cupping score, nejnižší počet defektů, největší zrna
GR.2 - Nejběžnější třída u káv, které jsou zpracované promytou metodou, káva může obsahovat lehké defekty, ale pořád se jedná o speciality coffee
GR.3 - Od 3. stupně se jedná již o komerční kávu
GR.4 - Nižší cupping score, vyšší počet defektů
 

Pěstitelské oblasti:

Yirgacheffe - Yirgacheffee Woreda (okres) se nachází v zóně Gedeo, ale oblast pěstování kávy Yirgacheffe zahrnuje okolní Woredas, které vykazují květinový, sladký a peckovitě charakteristický chuťový profil kávy z Yirgacheffe, jako je Kochere, Galena, Abaya a Wenago.

Sidama - Společnost Sidama, která je z velké části známá svými přirozeně zpracovanými kávami, stále častěji vyrábí i pranou kávu. Oblast pěstování kávy Sidama zahrnuje oblasti obklopující zónu Gedeo na severu, západě a východě.

Limu a Jimma - Západní oblasti země produkují převážně přirozeně zpracované kávy s některými méně kvalitními pranými kávami. Káva s označením Limu může pocházet z woredas W./E. Wellaga a Illubador.

Harra - Nejvýchodnější oblast pěstování kávy je níže položená a vyprahlá. Dominantní je přírodní způsob zpracování, ale v poslední době produkce kávy v Harraru upadá na objemu i kvalitě. Káva Harrar může pocházet z West nebo East Harerge 


HISTORIE

Historie kávy v Etiopii začíná před více než 1000 lety. Nejčastěji vyprávěnou legendou je pastýř koz Kaldi. Když si Kaldi všiml energie, kterou jeho hejno získalo po krmení bobulemi kávovníku, vyzkoušel je sám. Zažil bdělost a euforii a přinesl třešně zpět mnichům ve své vesnici. Prohlásili třešně za satanské a hodili je do ohně. Když ucítili vůni, fazole byly shrabány z ohně a rozdrceny, aby se uhasily. Hodili je do horké vody a přikryli. Mniši ochutnali výsledný nápoj a popíjeli ho přes noc.

Jistější je, že původními konzumenty kávy byli předkové z provincie Kaffa. Historici se domnívají, že lovci by třešně žvýkali celé hodiny jako zdroj energie na dlouhých cestách. 
Tato tradice se později přesunula k míchání mleté ​​kávy s živočišnými tuky nebo ghí jako forma rané energetické tyčinky. Konzumace kávy se stala méně populární, protože lidé objevili schopnost udělat z ní nápoj. Někteří třešně fermentovali na víno, jiní semena pražili a drtili. Kávu uvařili a výsledný nálev spotřebovali. Káva se začala obchodovat mimo Afriku v 16. století, kdy somálští obchodníci přivezli kávu do přístavu Mocha v Jemenu, než se rozšířila po celém světě.

Etiopie je jedním z mála míst, kde káva roste divoce. Přibližně 85 % etiopské kávy produkují drobní farmáři na méně než 1 hektaru půdy. Sklizeň kávy lze rozdělit do 4 kategorií – les, pololes, zahrada nebo usedlost. Lesní káva představuje skutečně divokou kávu, která je neudržovaná a nemá majitele. Pololesní káva představuje kávu, která se pěstuje divoce, ale oblast je nyní udržována místním farmářem formou plení nebo prořezávání. Zahradní káva byla vysazena a udržována obecně v blízkosti sídla farmářů vedle plodin, jako jsou falešné banány a papája. 
Používají tradiční postupy pro hnojení a kontrolu škůdců, které jsou organické povahy, ale obecně jim chybí organická certifikace kvůli překážkám souvisejícím s náklady a infrastrukturou. Káva z usedlostí představuje nejmenší část etiopské kávové ekonomiky. Tyto statky vlastní a provozuje vláda, zahraniční investoři nebo v některých případech etiopské rodiny. Nejčastější označení těchto odrůd je domorodá odrůda, local landraces nebo heirloom (dědictví), u Etiopie se pak můžete taky setkat s odrůdou JARC, která byla vyšlechtěna a je nutné zmínit i to, že oblíbená Geisha původně pochází také z Etiopie.

JARC je Jimma Agricultural Research Center. Společnost byla založena v roce 1966 s primárním cílem zlepšit produkci etiopské kávy a koordinovat výzkum na národní úrovni a rozšířila se o dvě dílčí centra a tři výzkumné stanice. Po vypuknutí nemoci Coffee Borer v roce 1971 se centrum znovu zaměřilo na vývoj a šíření odolných kultivarů. Dělá to prostřednictvím sběru a klasifikace odrůd krajinné rasy a programů křížení. JARC také poskytuje informace a podporu zemědělcům ve formě osvědčených pěstitelských postupů a technologického pokroku.

TŘÍDA KVALITY
Každá káva je také označena známkou podle kvality a čistoty šálku. Čistotu šálku lze definovat stylem zpracování a počtem vad. Tradičně se promytým kávám přiděluje stupeň 1-3, přičemž kávy stupně 1 jsou nejvyšší kvality, a tedy nejvyšší kvality. Přírodní nebo suchá zpracovaná káva by obecně měla být zařazena do stupně 3 – 5. Vysoce kvalitní přírodní kávy budou stále hodnoceny stupněm 1 nebo 2, pokud splňují požadavky na skóre šálků a maximální práh počtu defektů. Existují i ​​méně kvalitní prané kávy se stupněm 3-5.

ECX byl navržen tak, aby poskytoval lepší zjišťování/transparentnost cen a předal další hodnotu výrobcům. Cílem bylo nastavit standardy a infrastrukturu, které budou inkluzivnější a spolehlivější. Předchozí model obchodování s kávou zahrnoval farmáře, kteří prodávali své produkty sběratelům, kteří předali kávu skladníkům, než byla prodána mlynáři/vývozci. Současný model vystřihuje více středních mužů s místními a dostupnými sběrnými sklady.

Dříve docházelo k pochybným transakcím, kdy farmáři nedostávali po delší dobu zaplaceno, nebo byla kvalita inzerována jako podstatně vyšší, než jakou obdrží vývozci. ECX je navržen pro nestrannou analýzu komodit a cen. Nákup kávy z Etiopie může probíhat 3 hlavními cestami:
1. Přímý obchod s velkými podniky mimo ECX
2. Přímý obchod s družstevním svazem na různých úrovních sledovatelnosti v závislosti na družstvu mimo ECX
3. Od vývozce, který může pouze nakupovat kávy prostřednictvím ECX Cooperatives mají v Etiopii pestrou historii. 
Za marxistické vlády v 70. a 80. letech byli silně podporováni, protože je vláda považovala za zásadní pro šíření jejich marxistické politiky. Získali přednostní přístup ke zdrojům a kapitálu a také pomoc se zavlažováním a přepravou zboží. Po pádu Derg se tato družstva rozpadla bez vyrovnání dluhů či jiných závazků. V současné republice fungují družstva podle jasněji definovaného a přijímaného právního rámce, který podporuje jejich přijetí a členství, které je dobrovolné. Družstevní svazy nebo sekundární družstva byly vytvořeny s pomocí VOCA a USAID, aby vytvořily větší sítě farmářů pro zvýšení přístupu ke zdrojům a znalostem s cílem snížit chudobu.

Bezkofeinová káva, vše co jste chtěli vědět

Nejnovější metodou odstranění kofeinu z kávových zrn je použití u tohoto procesu cukrové třtiny. Kávě tento proces dodává sladkost a jsme rádi, že vám můžeme nabídnout i bezkofeinovou kávu, která je výběrová a taky dobrá!


Odstranění kofeinu pomocí cukrové třtiny

Jak už jsme zmínili, jedná se relativně o novinku v procesech zbavení se kofeinu u kávových zrn. Cukrová třtina k dekofeinaci využívá přirozeně se vyskytující sloučeniny ethylacetátu (EA). Celý proces je poměrně jednoduchý.
Kávová zrna se navlhčí vodou a nechají se cirkulovat s cukrovou třtinou. EA se váže s kofeinem v zrnu a extrahuje ho, zatímco zanechává většinu ostatních aromatických sloučenin kávového zrna. Po dosažení požadované hladiny kofeinu se zbytky EA na fazolích odstraní napařováním.

O našem DECAFU

Tumbaga Sugarcane bez kofeinu posouvá tyto kávy na další úroveň kvality. Pochází z Kolumbie a má vyváženou sladkou chuť, ucítíte v ní čokoládu, hnědý cukr, jablka a ořechy. Během tohoto procesu dezkofeinace se v zrnech zvyšuje sladkost a acidita, kvůli tomu se pro tento proces vybírají zrna, které mají vysokou sladkost a nízkou kyselost.

Káva v těhotenství

Pokud si nechcete odepřít kávu ani během těhotenství, ale nechcete se zbytečně nalívat kofeinem, bezkofeinová káva je pro vás skvělou volbou. V EU se za bezkofeinovou kávu považuje káva, která má maximálnní množství podíl 0,1% kofeinu. V jednom šálku je to pak 2-12 mg, oproti tomu šálek klasické kávy obsahuje 100 mg a více. 

Nejlepší na závěr a tím je, že i bezkofeinová káva obsahuje všechny zdraví prospěšné látky jako káva klasická.

 

Kávový servis do kavárny

Kávový servis pro vaši kavárnu

Vybavujete novou kavárnu, nebo chcete posunout přípravu kávy na vyšší metu? Půjčte si kávovar na míru vaší spotřebě, vyberte spolu s námi tu nejlepší kávu a nechte proškolit svůj personál na profesionální baristickou úroveň.

Káva, na kterou se budou lidé vracet

Čerstvá káva musí zákazníkům chutnat i vonět. Ale jakou vybrat? Ovocitější, víc hořkou nebo dokonce bezkofeinovou? Začneme ochutnávkou našich káv a vybereme tu nejlepší pro vaše zákazníky.

Výhody kávy z Pražírny Ignác

  • Najdete u nás výběrové kávy z různých koutů světa: Směsi s robustou, jednodruhové kávy Pražírna Ignác i vysokocuppingové kávy IG coffee roasters.
  • Volit můžete kávy na espresso i filtr.
  • Kávu vždy dostanete čerstvou s dodáním kamkoli.
  • Zrnka pro vás připravujeme v pražírně v Hradčanech u Brna. Pražíme několikrát týdně. Čerstvá káva pár dnů odpočívá ve speciálních barelech. Pak putuje do trojvrstvých sáčků se zipem a jednocestným ventilem, aby si zachovala nejvyšší kvalitu.
  • Společně vymyslíme plán odběru kávy, ať máte o starost méně.

Váš kávovar = naše starost

Získáte kompletní návod a postup, co udělat, abyste zákazníkům vždy nabídli výbornou kávu. Na výběr máte profesionální kávovary značek SanRemo nebo LaMarzocco k zapůjčení.

Konkrétní model vybereme na míru vašich potřeb. Ke kávovaru vám zapůjčíme i profesionální mlýnek na kávu.

Co se teď bude dít?

  1. Stavte se ideálně na našem showroomu, kde si kávovary vyzkoušíte a osaháte. 
  2. Vybraný kávovar vám přivezeme a zapojíme přes filtraci Brita. 
  3. Servis nechte na nás: Co se týče pravidelné údržby i nečekaných oprav.

Bez příslušenství by to nešlo

Kromě kelímků, hrníčků nebo cukrů s vlastním logem u nás seženete i kvalitní chemii k čištění kávovaru Urnex. Vybrat můžete i šálky a další doplňky uznávané baristické značky Loveramics nebo další doplňky jako konvičky na mléko nebo tampery.

Správná příprava kávy, základ úspěchu

K čemu by byl kvalitní kávovar a káva, když ji nebude mít kdo připravit? I to za vás vyřešíme. Proškolíme váš tým tak, že všichni budou vařit kávu správně a v dobře udržovaných kávovarech. Osvojí si přípravu espressa, mléčné pěny, správný stupeň mletí i extrakci kávy.

Chcete na kávě vlastní logo? Žádný problém

Zvolte si balení kávy, hrnky nebo cukry s vaším vlastním logem. Stavte se u nás v showroomu a společně vybereme tu nejlepší kávu, kávovar i nezbytné příslušenství.

Káva z vaší kavárny tak uspokojí i opravdu náročné zákazníky a rádi k vám přijdou znovu a znovu.

Experimentální zpracování kávových zrn

Tradiční metody zpracování kávy jako je naturální, promytá nebo honey už snad každý zná. Vyznáte se ale v experimentálním zpracování kávových zrn? Během těchto procesů se využívá fermentace, neboli kvašení a pokusíme se vám toto zpracování kávy více přiblížit. 


Co je to fermentace? 

Fermentace se používá již od neolitu k výrobě všech druhů alkoholických nápojů a nálevů. Fermentace je definována jako metabolický (biochemický) proces, který mění cukry na kyseliny, plyny nebo alkohol. Lze jej široce použít k popisu růstu mikroorganismů (včetně bakterií a kvasinek, které se živí organickými substráty s vysokým obsahem cukru). Fermentace mění strukturu i chuť a můžete ji znát například od kvašeného zelí. 
Jednoduše, fermentace je přirozená změna, ke které dochází, když dáte dohromady cukr a vodu, které jsou přítomny v kávových třešních. Jakmile jsou kávové třešně sklizeny, spustí se proces fermentace. Takto zpracované zrna mají většinou velmi intenzivní chutě, které vychází ze šťávy, která se těmito procesy do zrn tlačí. 

Druhy fermentace:

AEROBNÍ - S přísunem vzduchu, používá se spíše jako součást základních procesů zpracování. Třešně se fermentují v řádu desítek hodin a jenom proto, aby došlo k rozvláknění a následně se s nimi lépe pracovalo. 
 
ANAEROBNÍ - probíhá v uzavřených nádobách. Utěsnění znamená, že mikroby podporující fermentaci rychle spotřebují veškerý kyslík v nádobě. V tu chvíli se prostředí stává anaerobním (bez kyslíku). V tomto novém prostředí je pro mikroby, kteří typicky dýchají kyslík, těžší přežít, a ty, kterým se daří na oxidu uhličitém (typický vedlejší produkt mikrobů dýchajících kyslík), jsou schopny ovládnout fermentaci.  
Mikrobi jsou nesmírně rozmanití a mají potenciál produkovat širokou škálu chutí v kávách. Aerobní (kyslík-dýchající) mikrobi produkují jiné chuťové výsledky než anaerobní, takže máme potenciál produkovat značně odlišné příchutě jednoduše změnou dostupných zdrojů pro mikroby. Šikovnější farmáři dokonce upravují prostředí dodáním určitých mikrobů, díky kterým v kávě byvolá chutě, které chce. Jedním takovým případem jsou kávy od Oscara Hernandeze, které máme v naší nabídce výběrových káv IG coffee roasters.
Fermentace má různé stupně, v průběhu se hlídá pH, teplota i délka. Někteří farmáři třešně nechávají fermentovat i stovky hodin, ale musí hlídat aby nevznikl alkohol. Anaerobní fermentace je lépe kontrolovatelná, proto je používaná častěji. 
Tohle jsou procesy, které už jsou relativně velmi časté, největší novinkou ve zpracování je karbonická macerace, kterou si farmáři vypůjčili u zpracovatelů vína. 

KARBONICKÁ MACERACE

Kávové třešně se po sběru musí nechat fermentovat. Tento krok je skutečně důležitý nejen kvůli důkladnému oddělení pozůstalých slupek od zrna, ale i pro výslednou chuť. Všechny vytříděné kávové třešně se nepoškozené přemístí do vzduchotěsných nádob, které se bez přítomnosti kyslíku naplní oxidem uhličitým. To zajistí, že fermentace kávových třešní začne uvnitř a procesy rozkladů nemají jak uniknout. Pergamen, který kávové zrno chrání, díky těmto chemickým jevům absorbuje mnohem více chutí.
Macerace však trvá o poznání déle než u jiných metod zpracování. Jelikož je pracováno s nepoškozenými třešněmi a ne s rozdrcenými nebo s téměř odstraněnými, může tento proces obsáhnout i měsíce, je to velmi individuální.
V momentě, kdy je fermentace s pomocí oxidu uhličitého ukončena, pokračuje se už velmi podobně jako při suché či mokré metodě zpracování. Obě tyto klasické metody jsou totiž pro karbonickou maceraci vhodné. V každém případě se pokračuje sušením či odstraněním dužiny třešní z kávových zrn.
V neposlední řadě jsou aktuálně velmi oblíbené kávy, které jsou macerované s různým ovocem a tím káva získavá jejich chuť. Jedním z farmářů, kteří tyto procesy používají je Sebastian Ramirez se kterým také spolupracujeme a můžete v naší nabídce najít zrna i od něj.

JAK FERMENTACE OVLIVŇUJE KVALITU KÁVY?

Protože fermentace je tak složitá, existuje mnoho různých potenciálních výsledků. Špatná, nekontrolovaná fermentace může vést k plesnivým nebo dokonce chemickým příchutím kávy – proto je tak důležité, aby výrobce procesu porozuměl, sledoval ho a pracoval podle osvědčených postupů.
Když je fermentace úspěšná, může vylepšit nejlepší vlastnosti kávy.

 

Benefit pro zaměstnance I Výborná káva
 _F3A7289

Spojte užitečné s příjemným. Odměňte své zaměstnance čerstvě praženou kávou, která vám všem zlepší den. Pražírna Ignác Vám umožní toho dosáhnout se svým servisem do kanceláře

Jaké formy spolupráce nabízíme?

1) Chci kávu, mám kávovar

Vyberte si podle vašich chutí a každý měsíc budete mít svoji dávku kofeinu. Volba kávy je na vás, registrujte se na našem eshopu a získejte zvýhodněné ceny. 

kafe 2-2026 

2) Chci kávu, nemám kávovar.

Pro tyto situace zde máme kávový servis do kanceláře, díky němuž vám vypůjčíme kávovar zdarma. Kávovary nabízíme dle kapacity vaší kanceláře, model se vybírá podle zvoleného měsíčního odběru, který určí přibližný počet šálků, které se na pracovišti vypijí.

Spolupráce je jednoduchá: Zvolíme model kávovaru, vybereme kávu, které vám bude nejvíce chutnat. Kávovar nainstalujeme a ukážeme ovládání. Pomůžeme vám s jeho údržbou a vyřešíme i případný servis.

Dr. Coffee C12

Dr. Coffee F12 Plus

Dr. Coffee F12 Big Plus

Dr. Coffee Minibar S1

Plně automatický barista do malé až střední kanceláře

Plně automatický barista pro střední až velké kanceláře.

Plně automatický barista s lednicí do velkých kanceláří.

Plně automatický barista na zrna i instantní nápoj pro nejnáročnější

30 šálků/ den

100 šálků/ den

100 šálků/ den

až 200 šálků/ den

 3) Alternativní příprava? Není problém!

V rámci zastoupení nabízíme doplňky značky Hario, Chemex, Timemore apod. K tomu vám naše pražírna dokáže nabídnout výběrovou kávu IG coffee roasters, která je určena pro filtrovanou přípravu. Zrna pro tyto kávy vybíráme z mikrolotů, důležitý je pro nás přístup farmáře, odrůda i zpracování kávy.

kafe 2-7316

Praženo s láskou v Hradčanech u Brna, neváhejte se k nám stavit na prohlídku showroomu s pražírnou a ochutnejte naše kávy než se rozhodnete. 

2N6A1486 (kopie)

Reference:

 
Jaký vybrat do kavárny mlýnek na kávu
 
mlynek

Faktory pro výběr ideálního mlýnku na kávu pro vaši kavárnu:

Prvním krokem v procesu výběru mlýnku na kávu pro vaši kavárnu je zodpovědět následující otázky:

1. Jaký je hlavní účel použití mlýnku?

2. Jaké je vaše finanční rozpětí pro tento nákup?

3. Kde v kavárně bude mlýnek umístěn?

Otázky týkající se rozpočtu a umístění mlýnku jsou poměrně přímočaré, protože omezují výběr na základě finančních a prostorových limitů. Nicméně, otázka s největší významem je první - jaký bude hlavní účel mlýnku? 

Profesionální mlýnek do kavárny

Může se zdát, že odpověď je jednoduchá - potřebujete mlýnek na kávu pro vaši kavárnu. Ale co to vlastně znamená? Jaké úkoly bude mlýnek muset zvládnout? Budete ho používat pro:

- Ruční přípravu filtrované kávy?
- Přípravu kávy batch brew?
- Mletí kávy pro balíčky, které budou zákazníci nosit domů?

Důležité je vědět, že hlavním faktorem, který ovlivňuje výběr, je výkon mlýnku. Zvažte, zda má mlýnek dostatečně silný motor pro požadované úkoly a zda bude schopen splnit vaše budoucí potřeby, pokud plánujete rozšíření nabídky služeb.

Pokud hledáte mlýnek primárně pro přípravu filtrované kávy pro menší skupinu návštěvníků a plánujete jej používat v režimu podobném domácímu, pak by mohl být dostačující základní domácí mlýnek na filtrovanou kávu. V tomto případě by mohly být vhodné mlýnky značek Wilfa, Fellow nebo Eureka Mignon.

Nicméně, pokud plánujete také prodávat zrnkovou kávu, vzpomeňte si, že ne všichni vaši zákazníci mají doma mlýnek a mohou vás požádat o namletí kávy.

Představte si následující scénář:

Vaše malá kavárna s vlastní cukrářskou výrobou v turistické oblasti je oblíbeným zastavením pro náhodné turisty. V průběhu dne používáte mlýnek na přípravu ranního batche a odpoledne na mletí několika gramů kávy. Navíc, nabízíte svým zákazníkům ručně připravovanou kávu V60, protože chcete představit tu nejlepší kávu na světě z jedinečného mikrolotu, který jste získali od vašeho pražiče přímo od farmáře z Kolumbie.

Ale co když se do vaší kavárny náhle přihrne skupina turistů z autobusu, který právě zastavil před vaší kavárnou? Vaše filtrovaná káva je nadchne natolik, že se tři z nich rozhodnou koupit balíček této kávy pro domácí přípravu. Bohužel, ani jeden z nich nemá doma mlýnek a požádají vás o namletí kávy.

I přesto, že víte, že mletí kávy předem může znamenat ztrátu části chuti a aroma, se rozhodnete jim vyhovět. Vašemu mlýnku se však při mletí posledního balíčku přehřeje motor a přestane úplně fungovat.

Nyní vás čeká oprava mlýnku, měsíc mletí kávy na ručním mlýnku a možná i úvaha o odstranění filtrované kávy z nabídky kvůli bolesti v ruce z ručního mletí. Když konečně dostanete zpět opravený mlýnek, zjistíte, že náklady na opravu byly téměř stejně vysoké jako cena nového mlýnku.

Chcete se vyhnout takovým scénářům? Při výběru mlýnku na kávu pro vaši kavárnu dbejte na to, aby byl dostatečně výkonný pro vaše potřeby a byl schopen zvládnout i neočekávané nápory práce. 

Jak poznat výběrovou kávu
 
mlynek

Výběrová zrnková káva

Trh již neakceptuje produkty nízké kvality. Jednou za čas bylo možné podat zákazníkovi bezvýznamnou značku kávy, avšak dnešní situace je diametrálně odlišná. Proč? Požadavky se změnily a konkurence je na každém rohu. Vaši zákazníci mají snadný přístup k informacím a dovedně je využívají.

Jak poznat ostatní kávy v porovnání s výběrovou?

U kvalitní kávy vždy poznáte její původ. Etiketa uvádí zemi, region a jméno farmáře, který kávu pěstoval. Máte přehled o tom, jak byla káva zpracována, jak rostla, kde byla skladována a jak byla dopravena.

Buď se zaměříme na kvalitu nebo na kvantitu

Pokud zvažujete nákup průmyslové kávy z velkoobchodu, nečekejte od ní velkou kvalitu. Proč? Protože velké firmy si při takovém objemu potřebují koupit kávu co nejlevněji a prodávat ji s co nejvyšší marží. Někdy se tak stává, že taková společnost nakupuje kávu s defekty nebo starou.

Jak maskovat tyto nedostatky? Káva se praží intenzivně a dlouho. Co bývá výsledkem? Přepražená káva, která ztrácí své specifické chutě, její vůně nemusí být příjemná, je hořká a mastná. To je způsobeno tím, že oleje, které by měly zůstat uvnitř zrnka, se během pražení dostanou na povrch. Ve výsledku pak již není důležité, kterou značku kávy pijete.

Jak vybrat kávu a dodavatele?
Nyní už chápete, proč potřebujete podávat kávu vysoké kvality. Ale jak rozpoznat, která káva je opravdu kvalitní? Odkud ji získat? Jaký původ, úroveň pražení a profily chuti nejlépe odpovídají vašemu menu a image, kterou chcete budovat? S těmito otázkami vám dokážeme pomoci. Čtěte dál!

Kritéria pro výběr kávy:
Při výběru kávy se soustřeďte především na její čerstvost, zda má káva uvedený původ, jakým způsobem plánujete kávu připravovat a nakonec jakou očekáváte její výslednou chuť.Pokud se teprve začínáte orientovat ve světě výběrových káv, je vhodné zvážit spolupráci s místní pražírnou z několika důvodů:

Podpoříte ekonomiku ve vašem regionu.
Navážete přátelské vztahy a vzájemnou důvěru.
Stanete se rovnocennými partnery.
S pomocí odborníků dokážete vybrat nejlepší možnou kávu dle vašich představ.
Výběr kávy tím nekončí. Malá pražírna je vždy připravena poskytnout pomoc, pokud ji budete potřebovat.
Pokud máte možnost, požádejte o vzorky kávy dané pražírny. Ideální je účast na degustaci kávy, která vám umožní lépe poznat jednotlivé chutě kávy.

Věděli jste, že v naší pražírně jsme schopni pražit kávu přímo na míru? Samozřejmostí je také školení a pomoc při případných technických a servisních problémech.

Jak rozpoznat kvalitní kávu:

Nemusíte být certifikovanými odborníky, abyste poznali kvalitní kávu. Stačí se řídit následujícími jednoduchými pravidly.

Zrnka by neměla být nedopražená (příliš světlá) ani přepražená (příliš tmavá až mastná).
Zrnka by měla být celistvá, stejné velikosti a barvy. Neměla by být zdeformovaná zrna ani úlomky.
Kvalitní zrnková káva neobsahuje zrna napadená hmyzem, větvičky ani kamínky.
Kvalitní zrnková káva se vyznačuje silným aromatem a vůní. Pokud káva nevoní, nebude vám ani chutnat.
Sledujte svůj instinkt. S kávou je to jako s partnerem - vypadá hezky a voní lahodně. Okamžitě se do ní zamilujete.

Pamatujte! Výběr kávy není jednorázový úkon. Nabídka výběrové kávy se mění podle sklizně. Je dobré se ptát vaší místní pražírny, která káva je právě aktuálně v sezóně.

O původu kávy - BRAZÍLIE

O PŮVODU KÁVY - BRAZÍLIE

Brazílie je největším světovým dodavatelem kávy Arabica. Tyto kávy jsou velmi oblíbené ať už pro použití doma nebo v kavárnách. Hodí se pro přípravu espressa, filtrované kávy nebo na cold brew. Chuť těchto káv bývá čistá, sladká až smetanová s tóny ořechů a čokolády.
 

SKLIZEŇ: Duben - Září
POČET FARMÁŘŮ: > 287 000
PRŮMĚRNÁ VELIKOST FARMY: 7,5 hektaru
ROČNÍ PRODUKCE: 59,3 miliónů 60 kilových pytlů
NEJBĚŽNĚJŠÍ ODRŮDY ARABICY: Caturra, Catuai, Obata, Mundo Novo, Bourbon

Produkci kávy v Brazílii zahájil Francisco de Melo Palheta ve státě Para v roce 1727. Francouzská Guyana nebyla ochotna obchodovat se semeny kávy s Portugalci v Brazílii, ale po úspěšném urovnání hraničního sporu Palheta svedl guvernérovu manželku. Po jeho odchodu manželka darovala Palhetě kytici květin s kávovými semínky ukrytými uvnitř.

Káva se rozšířila z Para do Rio de Janeira a s tím, jak rostla americká a evropská poptávka, rostla i brazilská produkce. Kávové plantáže vyrostly v Minas Gerais, Sao Paolo a Rio de Janeiru a do země bylo přivedeno obrovské množství zotročených lidí, aby na nich pracovali. V roce 1840 byla Brazílie největším světovým producentem kávy.


Když byl v roce 1850 zakázán obchod s cizími otroky a v roce 1888 bylo otroctví zcela zrušeno, kávový průmysl téměř zkolaboval. V té době brazilská kávová ekonomika přitahovala pozornost evropských investorů a imigranti migrovali z Evropy, aby v zemi založili nový život. Tito evropští přistěhovalci a osvobození otroci budou páteří dalšího brazilského kávového boomu.

1880 až 1930 je období v politické historii Brazílie známé jako cafe com leite nebo káva s mlékem. To odkazuje na dominanci a moc majitelů plantáží nad brazilskou politikou v té době. Kávové plantáže a mléčné farmy v Sao Paolo a Minas Gerais rychle rostly s přílivem migrantů z Evropy a Asie. Vzhledem k tomu, že průmyslová odvětví byla nadále dotována a rozšiřována, nadprodukce a nabídka začaly tlačit ceny dolů. Vláda zasáhla, aby koupila přebytečnou kávu za účelem prodeje na mezinárodním trhu. Krátkodobě to stabilizovalo cenu, dokud Velká deprese nezdecimovala globální poptávku po kávě.

V boji proti klesajícím cenám byla během druhé světové války podepsána mezi Spojenými státy a latinskoamerickými zeměmi produkujícími kávu IACA neboli Meziamerická dohoda o kávě. Dohoda stanovila vývozní kvóty pro výrobce a omezení dovozu pro Spojené státy, čímž účinně stabilizovala cenu. Tato dohoda se později stala ICA nebo Mezinárodní dohodou o kávě mezi světovými producenty kávy a spotřebiteli, která stabilizovala cenu. Dohoda se rozpadla kvůli rostoucí poptávce po prané kávě Arabica, která zvýšila její hodnotu v navrhované nové dohodě z roku 1983. Brazílie věřila, že nepotřebuje ochranu cen podle ICA, protože je extrémně efektivní při výrobě velkého množství kávy. Protože se nepodařilo dosáhnout dohody, ICO pozastavila systém kvót a od té doby

Zatímco ostatní země hodně investovaly do kvalitní a certifikované kávy, Brazílie nadále investuje do zvyšování produkce. S rostoucí globální nabídkou je pro Brazílii stále obtížnější udržet si svou dominanci.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz