Automatický nebo pákový kávovar?

Automatický nebo pákový kávovar? To je otázka, která trápí mnoho milovníků kávy. Jaký typ kávovaru je ten pravý pro vás? Jaké jsou jejich klady a zápory? A jak se vůbec rozhodnout?


 

Představte si, že jste na křižovatce a máte dvě možnosti – cestu se světly a značkami, tedy automatickou, a divokou cestu plnou dobrodružství, tedy pákovou. Kterou z nich vyberete?

Pokud jste zarytý milovník kávy a chcete mít naprostý kontrolu nad jejím přípravem, sáhněte po pákovém kávovaru. Vaše káva bude dílem vašich vlastních rukou, právě takovou, jakou ji máte rádi. Pákový kávovar je jako divoký kůň, který vám umožní projevit svou kreativitu a dobrodružství. Ale pamatujte, že s pákovým kávovarem přichází i větší odpovědnost. Budete potřebovat čas na naučení se, jak ho správně používat, a také na jeho údržbu.

Na druhou stranu, když si představíte kávu jako ranní rituál, který by měl být rychlý a bez komplikací, pak je pro vás jako stvořený automatický kávovar. S automatickým kávovarem to je jako jízda na autopilotu. Stisknete pár tlačítek a káva je připravena dle vašich preferencí. Automatický kávovar je jako dobrý přítel, který vám usnadní život a dodá vám energii na začátek dne. Ale podobně jako u pákového kávovaru, i zde je třeba dbát na pravidelnou údržbu a čištění.

Při výběru kávovaru je důležité několik aspektů. V první řadě je to cena. Pákové kávovary jsou většinou levnější, zatímco automatické obvykle stojí více. Dalším faktorem je, jak často a pro kolik lidí budete kávu připravovat. Pokud jste jediný kávový nadšenec v domácnosti, může se vám vyplatit pákový kávovar. Ale pokud budete připravovat kávu pro více lidí, automatický kávovar vám ušetří čas a úsilí.

A poslední, ale neméně důležité, je místo, které máte k dispozici. Některé modely kávovarů jsou poměrně velké. 
Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ kávovaru, mějte na paměti, že klíčem k dokonalému šálku kávy je vždy kvalitní káva a čistota kávovaru. Ať už jste na divoké cestě s pákovým kávovarem nebo na cestě s automatickým kávovarem se světly a značkami, vždy si užívejte každý doušek své oblíbené kávy.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz